Mimo że ortoptyka nie jest wcale pojęciem nowym, wiele osób nie wie, co ono oznacza. A ponieważ korzyści, które płyną ze stosowania tej dziedziny są znaczne, postanowiliśmy zbadać tę kwestię.
Czym właściwie jest ortoptyka?
Ortoptyka to dziedzina okulistyki, która obejmuje badanie zaburzeń widzenia obuocznego i ich leczenie za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Pod nazwą „widzenie obuoczne” rozumiemy postrzeganie jednocześnie wrażeń wzrokowych z obojga oczu i skutecznego złożenia ich w jeden obraz. Aby ten proces przebiegał prawidłowo, cały układ wzrokowy musi sprawnie funkcjonować. Warto zaznaczyć, że zaburzenia ortoptyczne nie są tak oczywiste i łatwo wykrywalne, jak klasyczne wady wzroku typu krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Mimo to mogą stanowić dużą przeszkodę np. w czytaniu i pisaniu, co jest widoczne zwłaszcza u dzieci. Ortoptyka wykrywa te zaburzenia i leczy je za pomocą ćwiczeń. Oczywiście nie zawsze może to zastąpić noszenie okularów, ale z drugiej strony okulary nie zastąpią ortoptyki. Istnieją po prostu dysfunkcje aparatu wzrokowego, które wymagają ćwiczeń korekcyjnych. Co ważne, zaburzenia widzenia obuocznego często nie są wykrywane w klasycznych badaniach okulistycznych, dlatego warto zasięgnąć porady osoby zajmującej się ortoptyką.
Jakie objawy świadczą o tym, że dziecko wymaga konsultacji ortoptycznej?
Do najczęściej spotykanych zaburzeń widzenia obuocznego należą zezy jawne i ukryte oraz nieprawidłowa praca układu konwergencyjno-akomodacyjnego, ale spotyka się też inne zaburzenia. Najważniejsze to znać ich objawy. Jakie one są? Obniżona uwaga wzrokowa, szybkie męczenie się pracą wzrokową, tarcie lub mrużenie oczu, łzawienie lub nadmierne mruganie, nienaturalna pozycja ciała przy pracy wzrokowej, rozmazywanie obrazu, uciekanie jednego oka w nienaturalnym kierunku, wolne czytanie, senność podczas czytania, pomijanie wyrazów lub całych linijek, gubienie się w tekście, zwłaszcza przy czytaniu od nowej linijki, mylenie liter i cyfr, popełnianie błędów podczas przepisywania. Jak widać jest tego dużo. Oczywiście występowanie któregoś z objawów nie świadczy od razu o wadzie wzroku, ale jest to ostrzeżenie, którym warto się zainteresować.
Jak się przygotować do badania ortoptycznego?
Właściwie nie jest potrzebne żadne przygotowanie. Jeśli dziecko nosi okulary, na stałe lub do czytania, powinno wziąć je za sobą na badanie. To wszystko.
Czy są jakieś przeciwskazania, które uniemożliwiają udział w badaniu?
W badaniu ortoptycznym mogą wziąć udział dzieci od 3 roku życia, które potrafią mówić, komunikują się.
Na pytania pomogła nam odpowiedzieć mgr Agnieszka Ambroziak, ortoptystka i terapeutka pedagogiczna z gabinetu ortoptycznego OTO-OKO. Zapraszamy do jej gabinetu na badania i terapię ortoptyczną!
Kontakt:
OTO-OKO Agnieszka Ambroziak
mieści się w siedzibie
ISTOTA Gabinet Terapii i Rozwoju
ul. Tczewska 3
01-674 Warszawa
Tel.: +48 502 548 815
Email: [email protected]
http://oto-oko.pl/
Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?
ortoptyka, widzenie obuoczne, gabinet ortoptyczny, warszawa, żoliborz, dobry ortoptysta,ortoptystka, agnieszka ambroziak, problemy z nauką, problemy z czytaniem, dziecko dużo się uczy, słabe wyniki w - komentarze opinie