9°C pochmurno z przejaśnieniami

Wojciech Papis: „Politycy powinni pracować na rzecz obywateli, a nie na odwrót!”

Polityka, Wojciech Papis „Politycy powinni pracować rzecz obywateli odwrót!” - zdjęcie, fotografia

Jest kandydatem Bezpartyjnych Samorządowców do Sejmiku Mazowieckiego z okręgu nr 2. Co odróżnia jego ugrupowanie od politycznego mainstreamu?  Dlaczego w samorządach więcej władzy powinni mieć mieszkańcy a nie politycy?

- Czym w pierwszej kolejności chciałby się Pan zająć, gdyby Bezpartyjni Samorządowcy odnieśli sukces w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego?

- Prowadzę własną działalność gospodarczą w Warszawie, przez ostatnich kilka lat zdążyłem zaobserwować z jakimi problemami codziennie muszą mierzyć się mali przedsiębiorcy. Na własnej skórze przekonałem się, że Warszawa w tym momencie nie jest miastem przyjaznym, jeśli chodzi o wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw. Wysokie czynsze i brak możliwości nabywania lokali użytkowych od miasta, w które przez wiele lat przedsiębiorcy pompują swoje pieniądze – to wszystko powoduje, że małe, lokalne działalności gospodarcze sukcesywnie znikają z mapy Warszawy.

Czynsze regulowane są przez samorząd, który może prowadzić politykę przyjazną bądź nieprzyjazną małym przedsiębiorcom. To, co widzimy w Warszawie obecnie, jest zasługą polityki wybitnie nieprzyjaznej, co oczywiście przekłada się bezpośrednio na życie wszystkich mieszkańców stolicy. Gdybyśmy zmienili politykę dzisiejszych samorządów i skorzystaliby na tym lokalni przedsiębiorcy, mogliby oni obniżyć ceny swoich usług, co byłoby odczuwalne dla wszystkich warszawiaków. Gdybyśmy, idąc do fryzjera, kosmetyczki czy warsztatu samochodowego, płacili za każdą usługę mniej, na koniec miesiąca zostałoby w naszych portfelach dużo więcej pieniędzy. Ale widocznie taki stan rzeczy niekoniecznie interesuje największe partie polityczne.

- Skoro został poruszony temat partii politycznych… Jest Pan kandydatem Bezpartyjnych, dlaczego w najbliższych wyborach samorządowych warto postawić na to ugrupowanie i czym ono różni się od głównych sił politycznych w Polsce?

- Tych przykładów mógłbym wymieniać wiele, jednak podam najbardziej absurdalny, który jest zrozumiały dla każdego obywatela. Obecny system finansowania partii politycznych powoduje, że podatnik zobowiązany jest do pracowania na rzecz Platformy, PiS, PSL czy innych partii. To dzięki naszej pracy te partie mogą się utrzymywać, dzięki podatkom, z których opłacana jest ich działalność. Według mnie, to politycy powinni pracować na rzecz obywateli, a nie na odwrót! Dziś, nawet gdy ktoś głosuje w wyborach na partię A, z jego podatków finansowana jest również partia B. Powinniśmy z tym wreszcie skończyć i trzeba powiedzieć to głośno i wyraźnie: dość finansowania partii z pieniędzy podatników!

- Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby w samorządzie zamiast polityków, którzy często w żaden sposób nie są związani z danym okręgiem – startowaliby jedynie ci, którym rzeczywiście na sercu leży dobro miasta czy dzielnicy? 

- Dziś w samorządzie władzę pełnią ludzie, którzy kompletnie nie znają problemów mieszkańców. Zamiast kierować się ich dobrem, oni często podlegają jakiejś partyjnej centrali, której przeciwstawić się nie mogą, ponieważ w kolejnych wyborach nie zostaliby wystawieni na listach partii. Nam, jako Bezpartyjnym, zależy na tym, aby przeciwstawić się takiemu działaniu. Uważam, że na szczeblu samorządowym powinien być zakaz tworzenia komitetów partyjnych. Partie nie powinny wystawiać swoich kandydatów, oczywiście mogłyby popierać dane osoby, jednak rzeczywistą władze na niższych szczeblach samorządu powinni pełnić mieszkańcy.

- Co jest dla Pana ważniejsze? Tzw. wartości patriotyczne czy nowoczesne wartości europejskie?

- Uważam, że naszą ojczyzną jest Polska, oczywiście należymy do struktur unijnych, jednak nie powinniśmy zapominać o naszej historii. Polacy walczyli i umierali za Polskę, nie za Unię Europejską. Musimy wychowywać młodzież w duchu miłości do ojczyzny, jednak musimy budować Polskę taką, aby młodzi ludzie nie musieli z niej wyjeżdżać za chlebem. My jako Bezpartyjni chcemy zacząć od zmieniania Polski lokalnie, na szczeblu samorządowym i wierzymy, że się nam to uda.  

 

 

 

 

Wojciech Papis: „Politycy powinni pracować na rzecz obywateli, a nie na odwrót!” komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się