9°C pochmurno z przejaśnieniami

Oficjalne oświadczenie MPO! Nie będzie instalacji w Radiowie.

Kiedy: 2018-08-02 , godzina: 09:00

Wiadomości, Oficjalne oświadczenie będzie instalacji Radiowie - zdjęcie, fotografia
  • Decyzja MPO
    Decyzja MPO
  • Decyzja MPO - strona 2
    Decyzja MPO - strona 2

Mieszkańcy Bielan bardzo długo skarżyli się na uporczywy smród, który przybierał na intensywności za każdym razem, gdy robiło się upalnie. Trudno było zachowywać cierpliwość i wytrzymywać w tak paskudnych warunkach. Na szczęście, za parę tygodni kłopot powinien zniknąć.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie podejmował żadnych konkretnych działań, a urzędnicy latami rozkładali ręce. Na zlikwidowanie kompostowni od niemal dekady czekają mieszkańcy Chomiczówki, Radiowa, Izabelina. Wreszcie będą mogli odetchnąć z ulgą. 

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania stara się, aby przetworzyć wszystkie zgliszcza przed 10 września 2018 roku. Wtedy dokładnie instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych przestanie funkcjonować. To znaczy, że transformowane tam do tej pory nieczystości trafią do innych kompostowników. 

Walka ze składowiskiem przy ulicy Kampinoskiej trwa od 2013 roku. Gdyby nie zaangażowanie, które podarowali mieszkańcy Bielan, a także członkowie stowarzyszenia działającego pod nazwą Czyste Radiowo, nie doszlibyśmy do tego etapu. To pierwszy raz, kiedy MPO potwierdziło, a nie zaprzeczyło, że administracyjne postanowienie będzie wcielone w życie! 

Mimo iż wszystko zdaje się kończyć pozytywnie dla środowiska i ludzi, mieszkańcy mają wrażenie, że Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania nie działa dokładnie. Stowarzyszenie Czyste Radiowo, na swojej stronie internetowej, przedstawia to klarownie: 

Śmierdzi okropnie. MPO przekracza wszelkie granice. WIOŚ nic nie robi. Tak ma wyglądać bezpieczne zamknięcie kompostowni? Upały straszne, brak świeżego powietrza. 

Według pani Bogumiły Szlązak, członkini ugrupowania, smród roznosi się na siedem kilometrów. Przy otwartym oknie nie da się wytrzymać, dzieci płaczą, a WIOŚ w ogóle nie reaguje. To sytuacja, która nie powinna się zdarzyć. Dlaczego tak jest? Dlaczego ignorują nasze prośby o pomoc i warunki, w jakich musimy przebywać? 

Skargi na bieżąco wpływają do Biura Nadzoru Właścicielskiego, WIOŚ oraz MPO. Najbardziej istotne jest jednak, że faktycznie do likwidacji pozostało niewiele czasu. 

Zdjęcia: FB: Tomasz Mencina. 


Oficjalne oświadczenie MPO! Nie będzie instalacji w Radiowie. komentarze opinie

  • zBielan - niezalogowany 2018-08-05 01:47:17

    Chciałbym jeszcze wiedzieć że strumienia z Radiowa nie przejmie BYŚ bo będzie gorzej. Wiadomo że Radiowo miało być zamknięte jak ruszy spalarnia a jej budowę czasowo przyblokował wojewoda z powodu jakiegoś formalnego pretekstu. Więc jak nie do spalarni to czy przypadkiem nie do BYSia który wiadomo że tylko na to czeka i do tego jest formalnie zapasowym wysypiskiem dla Radiowa

Dodajesz jako: Zaloguj się