9°C pochmurno z przejaśnieniami

Powstanie nowy kolektor dla Bielan. Podpisano już umowę na projekt.

Kiedy: 2018-08-20 , godzina: 13:00

Inwestycje, Powstanie kolektor Bielan Podpisano umowę projekt - zdjęcie, fotografia
  • Budowa kolektora 2018
    Budowa kolektora 2018

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podpisało już z wykonawcą umowę na zaprojektowanie i stworzenie kanału grawitacyjnego z infrastrukturą towarzyszącą. Miało to miejsce 20 sierpnia 2018 roku.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Projektu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie - Faza VI". Jego łączna wartość wynosi blisko 64,4 mln złotych, a zakończenie prac nad budową kolektora zapowiada się na 2021 rok. 

Określono, że budowa będzie tworzona metodą bezwykopową. Oznacza to, że zminimalizuje się liczbę otwartych przestrzeni, które będą znajdować się w miejscach przyszłych komór. Dzięki temu wykonawcy będą mogli bezpiecznie przeprowadzić kolektor pod linią metra (średnica kanału ma być mniejsza, niż na innych terenach). 

Planowana długość kanału to około cztery kilometry, a średnica liczyć będzie dwa metry. Celem kolektora tranzytowo-retencyjnego będzie przejęcie wód opadowych oraz części ścieków, które spływają z Bemowa i Bielan; równocześnie wesprze to instalację już działającą w danym rejonie. 

Trasa kanału Lindego Bis będzie ciągnąć się od Bielan w okolicach od ulicy Brązowniczej, poprzez ulice Conrada, Nocznickiego, Wólczyńskiej do ulicy Marymonckiej. Tam zostanie on przyłączony do istniejącego od lat kolektora Burakowskiego. Stworzy się także trzy główne komory połączeniowe, rewizyjne i połączeniowo-rozdzielcze, a wszystkie zagwarantują możliwość wykonywania okresowych przeglądów. Według udzielonych informacji, w jednej sekundzie będzie mogło przepłynąć w urządzeniu osiem tysięcy litrów ekskrementów. 

Miasto i mieszkańcy zyskają! 

Konstruowanie kanału Lindego Bis to jeden z fragmentów projektu rozbudowy pojemności retencyjnej miejskiej kanalizacji ogólnospławnej. MPWiK korzystając z funduszu Spójności ma zamiar stworzyć również dodatkowe kolektory, czego termin przewiduje się na 2023 rok. Mowa tutaj o urządzeniu Wiślanym, który ma mieć 9,5 kilometra oraz o Mokotowskim Bisie (1,2 kilometra). Bardzo ważnym elementem jest powstający na terenie oczyszczalni ścieków, największy w Europie zbiornik retencyjny "Czajka"; jego pojemność czynna to 78 tysięcy metrów sześciennych. W obiekcie stosować się będzie nowoczesne i skuteczne technologie oczyszczania powietrza. 

Utworzenie dobrego, centralnego systemu zarządzania siecią kanalizacji pozwoli na ograniczenie ryzyka podtopienia ściekami Warszawy podczas dużych opadów deszczu. Wpłynie to na ulepszenie ochrony, jeśli chodzi o pracę oczyszczalni; realizacja projektu zapewni równomierną dystrybucję odpadów w każdą pogodę. Negatywne skutki zmian klimatycznych zostaną zmniejszone. 

Źródła zdjęć: www.um.warszawa.pl 

www.pixabay.com 

 

 


Powstanie nowy kolektor dla Bielan. Podpisano już umowę na projekt. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się