9°C pochmurno z przejaśnieniami

Uwaga! Fałszywy policjant znowu w akcji.

Bezpieczeństwo, Uwaga! Fałszywy policjant znowu akcji - zdjęcie, fotografia

Nie ufajmy obcym. Nie powierzajmy im swoich pieniędzy, nie oddawajmy własnego życia, jeśli nie wiemy, z kim mamy do czynienia! 

Metoda, która nie bez powodu nazwana została metodą "na wnuczka", znana jest niestety wielu osobom. Szczególnie starsi ludzie powinni na siebie uważać, ponieważ to oni najczęściej padają celem bandytów. Mimo że sposób działania ma różnorodne odłamy, ten jest ulubionym niejednego złodzieja. Jednakże, naciągacze podszywają się nie tylko pod córki, synów, wnuków i innych członków rodziny. Wybierają także dosyć specyficzne role; udają policjantów. 

Funkcjonariusze z komendy w Bielanach otrzymali zgłoszenie, które od początku wskazywało na to, że 75-letnia mieszkanka Żoliborza okradziona została w powszechny sposób. 

Z zeznań kobiety wynika, że na jej domowy numer telefonu zadzwonił "policjant". Zakomunikował, że prowadzi postępowanie, które miałoby mu pozwolić na schwytanie grupy przestępców okradających konta bankowe. Tajemniczy mężczyzna nieomieszkał poinformować starszej pani, że jej konto jest zabezpieczone przez policję, ale jeszcze lepiej dla niej byłoby, gdyby pieniądze wypłaciła i oddała na przechowanie właśnie jemu. Dalsze instrukcje miał wyjawić następnego dnia, gdy pierwszy krok byłby już wykonany. Tak też się stało. 

Staruszka niezwłocznie udała się do banku, gdzie wybrała z konta 22 000 złotych, które później pozostawiła w ustalonym miejscu. Następnego dnia, w dwóch bankach na terenie Bemowa, wypłaciła po 20 000 złotych, po czym doręczyła je budki warzywnej oraz na leśną ścieżkę. Po tych zdarzeniach fałszywy "policjant" nie odezwał się więcej do pokrzywdzonej, ślad po nim zaginął. Kilka godzin po tym, co zaszło, mieszkanka Żoliborza zorientowała się, iż "policjant" oszukał ją na kwotę łącznie 62 000 złotych. 

Przypominamy: 

Jeżeli pojawiają się podejrzenia lub obawy związane z tożsamością rozmówcy w momencie, kiedy zachowanie i mowa osoby upodobniona jest do opisanego wyżej sposobu, prosimy natychmiast skontaktować się z policją (112). 

Prosimy być uważnym w kontakcie z nieznajomymi. 

Nigdy nie przekazuj pieniędzy ludziom, których nie znasz. Nie zawierzaj tym, którzy telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół. Nie miej bezgranicznego zaufania dla tych, którzy przedstawiają się, jako policjanci lub ludzie z innych służb i mówiącym, że twoje pieniądze bezpieczniejsze będą na ich koncie bankowym albo w ich rękach. 

Pamiętaj, żeby zawsze potwierdzać taką prośbę o pomoc, kontaktując się bezpośrednio. 

Dbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, rozpowszechniając te wiadomości. Chrońmy się przed takimi zdarzeniami. 

 

Źródło: KSP

 


Uwaga! Fałszywy policjant znowu w akcji. komentarze opinie

  • Polonista - niezalogowany 2018-07-21 00:21:37

    Powszechny sposób? Prosimy być uważnym? Dziecko czy tam autorko, skończyłaś szkołę ponadgimnazjalną chociaż? Liczne powtórki, literówki, urywane zdania w nieodpowiednim miejscu... Aż szkoda czytać, bo oczy bola i to wcale nie od fałszywych policjantów.

  • gość 2018-07-21 10:53:56

    Drogi Polonisto, wydaje się, że zrobiłeś więcej błędów, niż autorka w artykule... "Powszechny sposób" - nie ma tu literówki, "powszechny" jest przez SZ. Uważny? To za to synonim do słów takich jak "czujny, ostrożny", a więc również poprawnie zostało to użyte w tekście. Gdzie są liczne powtórki, gdzie literówki? Tekst być może nie jest najwyższej klasy, ale trudno, żeby tekst newsowy był napisany, jak powieść o stu stronicach. Dajmy się młodym uczyć i próbować, po co być chamskim. Tym bardziej, że przy tym sam siebie kompromitujesz. :)

  • gość 2018-07-24 16:50:05

    Polonista jak taki znawca jesteś to sam się weź za pisanie. Bo pewnie tylko siedzisz na kanapie i krytykować potrafisz.

Dodajesz jako: Zaloguj się