9°C pochmurno z przejaśnieniami

Czy MPO wznowi działanie kompostowni na Radiowie?

Ciężarówka i koparka stojące na pustkowiu.

Na początku września wyłączona została kompostownia przy ul. Kampinowskiej, o co przez lata walczyli warszawiacy mieszkający w okolicy. Mieszkańcy Bielan obawiają się jednak, że zakład kontynuuje swoją pracę, bowiem ciągle do tego obiektu przyjeżdżają ciężarówki z różnymi odpadami.

Sprawa Radiowa nie została zamknięta - informują bielańskie społeczności. Do obiektu nadal przyjeżdżają ciężarówki, które wypełnione są różnego rodzaju odpadami, dodatkowo istnieje niebezpieczeństwo, iż zakład zacznie przyjmować większą ilość śmieci, jak w audycji Interwencji Warszawskiej powiedział Bogdan Bajak ze stowarzyszenia Czyste Radiowo. 

- Ta sprawa ciągle nie jest załatwiona; tamta działalność została trochę ograniczona, natomiast stada ciężarówek podróżują od rana do wieczora, siedem dni w tygodniu. Pył z przemielonych wielkogabarytowych odpadów unosi się w powietrzu, zapachy docierają do mieszkańców. Mamy świadomość tego, że MPO w każdej chwili może uruchomić zakład i będzie takie próby podejmowało od nowa. 

Przedstawicielka Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, Wiesława Rudzka, zaprzecza powyższej wypowiedzi i lękom mieszkańców, podkreślając, iż spółka nie chce na Radiowie zwiększać liczby przetwarzanych odpadów. Twierdzi, że obecnie prowadzone działania są jak najbardziej bezpieczne. 

- Obecnie funkcjonują dwie instalacje do przetwarzania odpadów, tj. kompostownia odpadów zielonych i instalacja do przetwarzania odpadów gabarytowych. Działają one w ramach posiadanych decyzji administracyjnych, wydanych przez właściwe organy. Prowadzona jest również działalność związana z przeładunkiem odpadów. 

W takowe gwarancje nie wierzą nawet władze dzielnicy Bielany. Wiceburmistrz Grzegorz Pietruczuk wyszczególnił, że od kilku lat warszawiacy są w sprawie Radiowa skrupulatnie oszukiwani... 

- Absolutnie nie można ufać żadnym władzom MPO. Wielokrotnie zostali złapani za rękę na kłamstwie. Jako władze dzielnicy na pewno nie pozwolimy na otwarcie tej instalacji, bo ona nie może funkcjonować. To instalacja, która jest przestarzała i nie spełnia żadnych norm, co potwierdzone jest decyzjami sądowymi i administracyjnymi. 

Zapowiadane są akcje protestacyjne mieszkańców Bielan w celu całkowitego zamknięcia zakładu MPO przy ulicy Kampinowskiej. 

Fot. pixabay.com


miejskie przedsiębiorstwo oczyszczania, mpo, radiowo, kompostownia - komentarze opinie

 • gość 2018-11-05 10:22:06

  Pani Agato te zdjęcie nie jest z Radiowa, pisze pani głupoty bez dogłębnej wiedzy = proszę jeszcze wziąć pod uwagę ze jak już wszytko pozamykacie i zlikwidujecie to ile za śmieci będą płacili Warszawiacy zamiast np. 100 zł będzie 600 za miesiąc wszyscy zadowoleni???. Do tego na ulicy Wołczyńskiej inna firma modernizuje swoją instalację ???

 • gość 2018-11-05 12:59:03

  "Grzegorz Pietruczuk wyszczególnił, że od kilku lat warszawiacy są w sprawie Radiowa skrupulatnie oszukiwani..." - ten Pan to lepiej niech nie odzywa się... Ostatnio twierdził że Warszawa nie potrzebuje eko spalarni. Skandal

 • do-gość - niezalogowany 2018-11-05 13:55:54

  Przecież Pietruczuk bezczelnie reklamował wysyfisko BYSia! Czytałem to - mówił że nowoczesna spalarnia zbędna a potrzebna sortownia. Wiadomo czyja

 • gość 2018-11-05 15:23:56

  Podobno nawet w prezencie robią nową drogę BYSiowi a ściemniali że to pod inwestycje (cukrownia czy coś). Sprawa śmierdzi bardziej niż śmieci

 • gość 2018-11-05 19:56:50

  Sprawę drogi dla Bysia opisał Mieszkaniec Bielan, cytuję: " Przed wyborami dzielnica zleciła utwardzenie części nawierzchni ul Loteryjki - na wysokości firmy BYŚ. Ile kosztowała inwestycja z naszych podatków, tego nie wiemy. Pan wiceburmistrz tłumaczył około rok temu, że utwardzenie jest konieczne, ponieważ planowana jest nowa inwestycja - cukrownia. Cukrowni oczywiście nie widać, za to śmieci w dzielnicy przybywa na potęgę. Dodatkowo z odpadów usypywany jest nowy wjazd do firmy BYŚ, a droga jest sukcesywnie poszerzana (nielegalnie), żeby chyba z czasem mogły się mijać śmieciarki. Odpady są zwożone pod osłoną nocy, tak aby przypadkiem nic się nie wydało... Dziwi przede wszystkim fakt, że zlecenie z urzędu wyszło przed wyborami, zaś startujące w wyborach bezpartyjne stowarzyszenie Pana wiceburmistrza nie ma żadnych zastrzeżeń do działalności firmy BYŚ, jedyne śmieci które przeszkadzają to te z Radiowa. Zadziwia nas również, że w ciągu ostatnich 4 lat firma BYŚ rozrosła się na potęgę, a dzielnica walczy tylko z MPO. Jak by zareagowali mieszkańcy Bielan, gdyby się okazało, że MPO dostaje w prezencie nową drogę, w zamian zaś sponsoruje koncerty i imprezy sportowe? Odpowiedź wydaje się oczywista... Dlaczego więc tolerujemy taką samą działalność BYSia w naszej dzielnicy? Może dlatego, że od lat wmawia nam się, że BYŚ to nowoczesna firma i nikomu nie szkodzi..."

 • gość 2018-11-10 16:19:34

  zła wiadomość dla nas a dobra dla BYSia i jego 'lobbystów' - Wyborcza: "Spalarnia na Targówku za miliard zł znów ma kłopoty. Inwestor wykluczony z przetargu - Bez niej Warszawa nie rozwiąże narastającego problemu z odpadami komunalnymi". Strumień śmieci na Bielany, do BYSia nie zmniejszy się :/

 • gość2 - niezalogowany 2018-11-12 13:09:56

  Droga w prezencie dla Bysia, poślizg w budowie spalarni, wniosek o rozbudowę Bysia... Wszystko wskazuje że dopiero zobaczymy co to park śmieciowy na Bielanach...

Dodajesz jako: Zaloguj się