29°C bezchmurnie

Hala pneumatyczna nad boiskiem w Parku Olszyna

Piłka nożna, pneumatyczna boiskiem Parku Olszyna - zdjęcie, fotografia

 

W tym roku zima nie będzie groźna dla amatorów piłki nożnej na Bialanach. Boisko w Parku Olszyna zostało zadaszone – pojawiła się nad nim hala pneumatyczna, a to oznacza, że przez cały sezon będzie tam sucho i ciepło.

Wiceburmistrz Grzegorz Pietruczuk zastanawiał się jak stworzyć mieszkańcom warunki do gry w piłkę przez cały rok. W końcu pojawił się pomysł budowy hali pneumatycznej. Udało się. Dziś boisko do piłki nożnej znajdujące się w Parku Olszyna u zbiegu ul. Duracza i Gąbińskiej jest ochronione przed mrozem i śniegiem.

- Pojawienie się nowego całorocznego obiektu (w miesiącach jesienno-zimowych przykrytego halą pneumatyczną) odciąży obecnie udostępniane hale sportowe. Przyczyni się to do łatwiejszego dokonania rezerwacji przez osoby chcące korzystać z boisk. Poprawią się warunki do trenowania w miesiącach zimowych – podkreśla Grzegorz Pietruczuk.

Ile kosztowała hala? Jej zakup razem z infrastrukturą techniczną (piec grzewczo nadmuchowy, system awaryjny, palniki na olej opałowy, kanały cyrkulacyjne, automatyka kontroli ciśnienie, panel sterujący temperaturą) wraz z montażem to 550 tys.zł.)

Dodatkowo CRS Bielany otrzymał do budżetu środki na: pomieszczenie gospodarcze do przechowywania hali w okresie letnim – 25 tys., wymiana starego monitoringu na nowe kamery wewnątrz i zewnątrz hali – 15 tys., dodatkowe oświetlenie ( lampy solarne wokół boisk w celu podniesienia bezpieczeństwa użytkowników) – 30 tys. zł.

Oddana niedawno do użytku hala pneumatyczna jest ustawiona nad istniejącym w tym miejscu wcześniej boiskiem piłkarskim o nawierzchni ze sztucznej trawy. Hala to obiekt tymczasowy nietrwale związany z gruntem za pomocą specjalnych szpilek. Dodatkowo zostało wykonane utwardzenie gruntu na terenie działki dla ustawienia urządzeń technicznych powłoki, takich jak nagrzewnica i sprężarki powietrza.

W hali może przebywać maksymalnie 50 osób. Do hali prowadzi jedno główne wejście wyposażone w drzwi obrotowe oraz dwie pary drzwi ewakuacyjnych. Powierzchnia użytkowa hali to 1 603 m 2

Jak to działa? - Podstawowymi elementami hali są: system powłok, kotwienie hali po obrzeżu, system grzewczo-nadmuchowy z zasilaniem awaryjnym, oświetlenia, drzwi główne i awaryjne. Powłoki hali utrzymywane są powietrzem wdmuchiwanym do wnętrza hali przez wentylatory umieszczone w maszynowni. Podczas pierwszego pompowania hali wzrastające we wnętrzu ciśnienie powoduje podnoszenie się powłok, aż do momentu, w którym zostają one naprężone na nadającej kształt i zapewniającej stabilność konstrukcji hali, czyli sieci lin stalowych. Ciśnienie panujące we wnętrzu jest nie wyczuwalne dla człowieka. Z drugiej strony ciśnienie to w zupełności wystarcza, aby oprzeć się sile parcia i ssania wiatru – wyjaśnia Grzegorz Pietruczuk. Konstrukcja pneumatyczna w zastosowanej technologii jest lekka, estetyczna i co najważniejsze bezpieczna.

 

Hala pneumatyczna nad boiskiem w Parku Olszyna komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się