9°C pochmurno z przejaśnieniami

Rudnickiego: w przyszlym roku duże zmiany

| Gdzie: Bielany

Komunikacja, Rudnickiego przyszlym duże zmiany - zdjęcie, fotografia

Duże zmiany czekają ciąg ulic Rudnickiego-Perzyńskiego-Podczaszyńskiego. Przebudowana zostanie droga dla rowerów i chodniki na całej długości. Na skrzyżowaniu z ul. Kochanowskiego pojawi się rondo turbinowe.

 

- Budowa trasy rowerowej w ciągu Rudnickiego-Perzyńskiego-Podczaszyńskiego rozpoczęła się kilkanaście lat temu. Ze względu na błędy projektowe i wykonawcze, inwestycja nie została formalnie zakończona. Dla jej użytkowników oznacza to uciążliwe i niebezpieczne niespodzianki – trasa rowerowa ma ostre zakręty i urywa się niespodziewanie. Aby rozwiązać ten problem, ZDM wspólnie z urzędem dzielnicy Bielany wygospodarował środki na przebudowę drogi dla rowerów. Teraz ogłosiliśmy przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, na jej podstawie w przyszłym roku zrealizujemy tę inwestycję – mówi Mikołaj Pieńkos z ZDM. Co ważne, ta inwestycja to dobra wiadomość nie tylko dla amatorów dwóch kółek. Będzie ona przeprowadzona kompleksowo, a to oznacza  poprawę warunku ruchu także dla pieszych, pasażerów komunikacji i kierowców samochodów.

Największa zmiana czeka skrzyżowanie ul. Rudnickiego i Kochanowskiego. Starą i wyeksploatowaną sygnalizację świetlną w tym miejscu zastąpi rondo turbinowe. To rozwiązanie o koszcie porównywalnym z przebudową sygnalizacji, ale w przeciwieństwie do niej pozwoli usprawnić przejazd przez to skrzyżowanie. Rondo jest najlepszym wyjściem, bo wydzielenie lewoskrętu w sygnalizacji doprowadziłoby do paraliżu skrzyżowania.

- Rowerzyści zyskają wygodną, asfaltową drogę dla rowerów, przebiegającą na całym ciągu ulic po wschodniej stronie jezdni. W tym celu powstanie m. in. nowy odcinek wzdłuż ul. Rudnickiego i komplet przejazdów rowerowych na skrzyżowaniu z ul. Broniewskiego. Przejazdy rowerowe i przejścia dla pieszych przez mniejsze uliczki będą wyniesione do poziomu chodnika. Ciągi piesze zostaną wyremontowane, podobnie jak przystanki autobusowe. Wybudujemy również parkingi wzdłuż ul. Rudnickiego i Perzyńskiego, które zastąpią obecne półlegalne place do parkowania – zapowiada Mikołaj Pieńkos.

To nie wszystko. Zmiany obejmą też wschodni fragment ul. Kochanowskiego. Na odcinku od ul. Rudnickiego do ul. Literackiej zlikwidujemy niefunkcjonalny ciąg rowerowy poprowadzony po chodniku. Rowerzyści pojadą po jezdni, na której ruch jest niewielki i uspokojony.

Prace zaplanowano na przyszły ork, mają być one połączone z wymianą nawierzchni jezdni na całej długości ul. Rudnickiego.

 

Rudnickiego: w przyszlym roku duże zmiany komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2017-11-22 17:34:14

    No i co z tym rondem ? Kończy się 2017 i nic się nie dzieje.

Dodajesz jako: Zaloguj się